Street Photo i ludzie

Czyli jak fotografować, żeby nie dostać kamieniem w głowę?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na IX Fotospacerze z firmą Panasonic było nad naprawdę duuużo 😉 Około 70 osób.

Podczas ostatniego Fotospaceru, jaki zorganizowaliśmy wspólnie z firmą Panasonic po starej, warszawskiej Pradze, w naszą stronę poleciały nie tylko wyzwiska, ale także kamienie i butelki. Było naprawdę ostro, momentami bardzo gorąco, a paru uczestników spaceru rzeczywiście ucierpiało.

Więc jak to jest z tym fotografowaniem ludzi, których spotykamy na miejskich ulicach, placach i podwórkach? Na czym polega to słynne street photo i jakie niesie ze sobą wartości i… zagrożenia?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tym razem mieliśmy nieco mniej bezlusterkowców Panasonica, za to były z nami chociażby
trzy kompakty FZ1000
– bardzo dobre, chyba najlepsze w tym momencie
tego typu aparaty na świecie!

Najpiękniejszy temat na świecie

Ze mnie to w sumie chyba dość prosty człowiek i prosty fotograf. Od lat najpiękniejszym tematem fotograficznym są dla mnie ludzie – i nie wygląda na to, by miało się to kiedyś zmienić. Zawsze cieszy mnie praca w studio z modelkami, kiedy mam pełną kontrolę zarówno nad oświetleniem, jak i ustawieniem, wyglądem osoby uwiecznianej na fotografii.

Fotospacery.pl

Nasza ariergarda 😉 To oni dzielnie przyjęli na siebie sporą część… kamieni.

Ale… najpiękniejszy jest człowiek umiejscowiony po prostu w życiu, w jakimś naturalnym otoczeniu i w czysto ludzkiej sytuacji. Nawet niekoniecznie dramatycznej – to naprawdę nie musi być zdjęcie protestujących wykonane podczas zamieszek z policją albo matki na pogrzebie żołnierza, który wrócił z Afganistanu w drewnianej skrzyni.

P9930268 - Kopia-1

To zdjęcie (kliknij, aby zobaczyć je w większej rozdzielczości) wykonaliśmy maleńkim Panasonikiem GM1, zdalnie sterowanym za pomocą smartfona z systemem Android. To trochę tłumaczy, dlaczego wiele osób zamiast przed siebie patrzy właśnie na smartfona 😉 Zdjęcie wykonał jeden z najmłodszych uczestników IX Fotospaceru z firmą Panasonic!

Piękno ludzi, jakie staram się uwieczniać na fotografiach, objawia się często bardzo zwyczajnie. Bawiące się dzieci, rozmyta sylwetka śpieszącego się gdzieś przechodnia, siedzący na murku panowie spożywający alkohol czy staruszka wyglądająca przez okno. To wszystko wspaniałe tematy do fotografii, którą ja uważam za prawdziwe street photo. Choć nie jestem w tym przypadku do końca obiektywny. Czemu?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A to zdjęcie wykonane chwilę wcześniej, trwa łączenie smartfona z aparatem…

Ulica to tylko tło

Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnikiem street photo nie jest wcale obecność ludzi na zdjęciu. Jest nim obecność ulicy, albo też szerzej – miasta. Problem w tym, że miasto to także fotografia architektury, miasto to krajobrazy i pejzaże, miasto to ładne widoczki, pocztówki, reportaż, zdjęcia dokumentacyjne i wiele, wiele innych gatunków fotografii. Więc aby odróżnić od tego wszystkiego zdjęcia „streetowe”, ja dodaję właśnie człowieka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przykład street photo bez człowieka na zdjęciu, ale za to z pewnością z „czynnikiem ludzkim”.

Co ciekawe, to nie musi być człowiek obecny na fotografii. Przewrócony rower z ukradzionymi kołami, stłuczona butelka z rozlewającym się po chodniku mlekiem czy graffiti wymalowane na obdrapanej ścianie to także zdjęcia, na których w jakiś sposób są ludzie. I które również jak najbardziej się do street photo zaliczają. To zresztą bardzo subtelna kwestia, bo dochodzi tu jeszcze jeden element – to, w jaki sposób coś zostało przez nas sfotografowane.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy to też czynnik ludzki? Trudno powiedzieć, ale my wyobrażaliśmy sobie, że odbyła się przy tym znaku zakazu scenka typu: Cooo? Ja nie wjadę? JA NIE WJADĘ??? A z bańki chcesz?
Ogólnie jednak Praga wcale nie jest taka straszna, jak ją malują, to zły i niesprawiedliwy stereotyp.

Trudniej to wytłumaczyć, a łatwiej pokazać – każdy z nas intuicyjnie odróżni zdjęcie streetowe od dokumentacyjnego, nawet jeśli na jednym i drugim uwieczniona zostanie ta sama sytuacja, ta sama sceneria i ci sami ludzie. I w tym miejscu wracamy powoli na nasz Fotospacer po Starej Pradze.

The following two tabs change content below.
Strona 1 z 3123

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

1 komentarz na temat “Street Photo i ludzie”

  1. Adam pisze:

    Bardzo fajne te fotki. No i przednia pogoda Ci się trafiła :)

napisz komentarz

Treść