Panasonic: co nowego zdradził mi Michiharu Uematsu

Tym razem miałem okazję porozmawiać z panem Uematsu podczas targów Photokina 2014. I bardzo się z tego cieszę, bo nagromadziło się już trochę pytań… 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pan Uematsu to ulubiony rozmówca, serio serio 😉 Po kilku latach spotkań
coraz lepiej rozumiem jego japońsko-angielski, a przede wszystkim zawsze podziwiam
ogromną wiedzę o produktach Panasonica i – co rzadko spotykane – konkurencji.

W spotkaniu uczestniczyło trzech przedstawicieli firmy Panasonic przybyłych prosto z Japonii, kilku dziennikarzy z Polski i innych krajów Europy, a także pani Klara Ufnalewska z Panasonic Polska, której bardzo dziękuję za zaproszenie na to spotkanie. Jak zwykle – co niezmiennie mi się podoba – było to spotkanie ogromnie otwarte, nastawione na rozmowę, dyskusję, zadawanie trudnych pytań i drążenia tematu „każdej śrubeczki”. Wyobraźcie sobie konferencję prasową, na której specjalista od marketingu opowiada z przyklejonym uśmiechem, jak wspaniałe są nowe produkty firmy X – to spotkanie byłoby jej całkowitym przeciwieństwem! Zresztą co to za konferencja, w której bierze udział trzech japońskich inżynierów?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dużą część spotkania poprowadził pan Michihiro Fujinaga
z działu obrazowania firmy Panasonic. Również imponował wiedzą
i odpowiadał konkretnie na zadane pytania. Czyżby szykowała się zmiana warty?

Tematem spotkania były oczywiście nowe produkty Panasonica pokazane na Photokinie 2014, na czele z LX100, GM5 i CM1, a także nowymi obiektywami. Umówmy się, że w tym miejscu nie będę pisał o tym, co wszyscy wiedzą, co było w newsach i materiałach prasowych. Jak ktoś chce poznać specyfikację tych aparatów czy obiektywów, to proszę szukać gdzie indziej. Tu natomiast znajdziecie szczegóły (nieraz wyrwane z kontekstu), które wydawały mi się niejasne, warte dodatkowego wyjaśnienia albo poznania. I jeszcze jedna uwaga – w tym artykule zastrzegam sobie prawo do zgadywania i popełniania błędów, bo często opieram się na pewnych niedomówieniach ze strony moich rozmówców. Niektóre rzeczy podawane są oczywiście wprost, ale niektórych można się tylko domyślać, bo – no cóż – moje pytania bywają czasami dość bezczelne i dotyczące przyszłych planów firmy. A te z założenia są zwykle tajne. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały w trakcie spotkania, stąd ich jakość odbiega od zdjęć studyjnych.

No, dość gadania, przejdźmy do konkretów!

Panasonic Lumix DMC-CM1

Ten telefon/aparat był w przypadku Panasonica największą niespodzianką tegorocznej Photokiny i – co można było zaobserwować na stoisku firmy – wzbudzał największe emocje. Na naszym spotkaniu poświęciliśmy mu jednak mało czasu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mam tylko dwie informacje, które mogą nie być ogólnie znane, a które powinny Was zainteresować. Po pierwsze, nadal nie wiadomo, w jakich krajach CM1 wejdzie do oficjalnej dystrybucji. Bardzo prawdopodobne są Francja i Niemcy, ale być może dojdą do tego jeszcze jakieś kraje. Tak czy siak, nowy fototelefon Panasonica będzie raczej zjawiskiem bardzo elitarnym i jeśli ktoś nastawia się na jego kupno, to będzie się musiał mocno potrudzić.

1-calowa matryca, którą wykorzystuje CM1, niemal na pewno produkowana jest przez Sony. Pan Uematsu nie potwierdził tego wprost, ale… 😉

The following two tabs change content below.
Strona 1 z 3123

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

3 komentarzy na temat “Panasonic: co nowego zdradził mi Michiharu Uematsu”

 1. piter.ka pisze:

  Ta informacja o prawdopodobnym przerobieniu obiektywu z LX100 na osobne szkło z bagnetem M4/3 to chyba najbardziej interesująca wiadomość dotycząca systemu na Photokinie, przynajmniej dla mnie. O ile Panasonikowy 12-35/2.8 ma jeszcze jako takie akceptowalne rozmiary jako obiektyw do użytku codziennego – porównywalne z ciemnymi kitami do lustrzanek z APS-C – to już 12-40 olka uważam za szkło za duże do tego systemu. Niech on sobie będzie i PRO itp. itd. ale nie to powinno być celem inżynierów. Pytanie – czy im się to uda, i czy obiektyw będzie rzeczywiście mniejszy od 12-35? Pozostaje czekać :)

 2. Adam pisze:

  Powiem szczerze że napalam się na ten CM1 :)

  • Tomek pisze:

   Nie będzie łatwo go kupić… Oficjalnie ma być sprzedawany w Niemczech i Francji, mooooże jeszcze jakaś Skandynawia. Nawet nad Japonią się zastanawiają. Niemniej jak się ma kasę, to na ebay-u wszystko się znajdzie 😉

napisz komentarz

Treść