Warto kupić obiektywy Olympusa z mocowaniem OM

metabones (4)No dobra, zawsze było warto 😉 Ale teraz pojawiła się jeszcze ciekawa przejściówka firmy Metabones – Speed Booster z mocowania Olympus OM na Mikro Cztery Trzecie!

metabones (2)

O adapterach firmy Metabones z serii Speed Booster nadal mam opinię, hmmm, ostrożną. I jeszcze nacechowaną sporą dozą sceptycyzmu, który uargumentowałem niegdyś w tym wpisie. Ale trzeba im przyznać, że opinie użytkowników tych niezwykłych przejściówek są generalnie naprawdę pozytywne, więc – choć bez ślepej wiary we wszystko, co obiecuje producent – warto się nimi zainteresować.

metabones (1)

A teraz warto zainteresować się szczególnie mocno, bo do serii Speed Boosterów z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie dołączył jeszcze jeden – z wejściowym bagnetem Olympus OM. Tak się składa, że użytkowników sprzętu Mikro Cztery Trzecie i tak ma gdzieś w szufladzie jakieś stare „OM-y”, kupione nieraz za naprawdę okazyjne pieniądze. Teraz okazuje się, że być może czeka je „druga młodość”.

metabones (5)

Dlaczego? Ano dlatego, że adapter Metabones wyposażony jest we własny układ soczewek, który:
1. skraca efektywną ogniskową obiektywu (0,71x)
2. „zwiększa jego jasność” o 1 EV (to uproszczenie, ale w jakimś sensie zgodne z prawdą)
3. „poprawia jakość obrazu” (to też daleko idące uproszczenie, niemniej rzeczywiście jakość nie jest przynajmniej zauważalnie gorsza)

Warto jeszcze przypomnieć, że w ofercie Metabones są już inne adaptery Speed Booster z wyjściowym bagnetem Mikro Cztery Trzecie. Można przez nie podłączyć obiektywy z następującymi mocowaniami:
1. Canon FD
2. Contarex
3. Contax Yashica
4. Leica R
5. Minolta MD
6. Nikon G
7. Rollei QBM

Teraz do rodzinki Speed Boosterów dołączył jeszcze Olympus OM 😉

Źródełko: metabones.com

The following two tabs change content below.

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

1 komentarz na temat “Warto kupić obiektywy Olympusa z mocowaniem OM”

  1. banc pisze:

    Przejściówka powoduje zbieranie światła z szerszego kąta, więc ten dodatkowy 1EV jest jak nabardziej normalny. Skracamy ogniskową, zwiększamy kąt.

    Ta przejściówka to raczej nie do szkiełek za 300zł. Cena za wysoka.
    Ale dla osób, które kochają np. 55 f/1.2, 80mm 2.0 czy makro 90 f/2.0 na pewno będzie przydatna.

napisz komentarz

Treść