Pierwsza studyjna kamera Mikro Cztery Trzecie!

Robi się coraz poważniej! Oto Blackmagic Studio Camera. Z jednej strony, dzięki mocowaniu Mikro Cztery Trzecie, nosi ona miano najmniejszej studyjnej kamery świata. Z drugiej, jak na kamerę studyjną przystało, wcale taka mała nie jest, a jej „wizjer” (przy 10-calowej przekątnej cudzysłów jest bardzo uzasadniony…) jest nawet największy na świecie 😉

blackmagic studio camera (4)

Wykonany ze stopu magnezu korpus kamery jest lekki i niesamowicie wytrzymały. A równocześnie… ciężko go niemal zauważyć, bo jeśli podłączymy z przodu jakiś duży obiektyw, a z drugiej mamy ogromny wizjer z osłoną przeciwodblaskową, to sama kamera przypomina raczej jakąś niewielką przejściówkę, a nie samodzielne urządzenie.

blackmagic studio camera (2)

Oprócz wizjera (z dodatkową opcją talkback) warto wymienić możliwość zasilania bateryjnego (wbudowany akumulator starcza na 4 godziny pracy), zintegrowany mikrofon stereo (i oczywiście możliwość podłączenia zewnętrznego poprzez złącze XLR), i mnóstwo profesjonalnych złączy (m.in. SDI, optyczne, XLR). Najważniejsze są jednak dwie informacje: kamera wyposażona jest w aktywne złącze Mikro Cztery Trzecie (a więc przenoszące pełną komunikację elektroniczną i sterowanie, włącznie z autofokusem) i będzie występować w dwóch wersjach.

Blackmagic Studio Camera HD umożliwia nagrywanie materiału w maksymalnej rozdzielczości Full HD (60p) i będzie kosztować 1995 dolarów. Na rynku od dziś.

Blackmagic Studio Camera 4K pozwala na nagrywanie materiału w maksymalnej rozdzielczości 4K (60p) i będzie wyposażona w najnowsze złącza typu 12G-SDI (transfer do 12 Gb/s). Na rynku pojawi się w czerwcu i będzie kosztować 2995 dolarów.

A teraz jeszcze trochę zdjęć, z których każde (a w każdym razie na pewno część z nich) mówi więcej, niż 1000 słów:

blackmagic studio camera (3)

 

blackmagic studio camera (7)

 

blackmagic studio camera (9)

blackmagic studio camera (1)

Źródełko: blackmagicdesign.com

The following two tabs change content below.

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

4 komentarzy na temat “Pierwsza studyjna kamera Mikro Cztery Trzecie!”

 1. Adam Delor pisze:

  Jak zaczną w TV używać tych kamer, to większy się zapotrzebowanie na obiektywy :) Może do systemu dołączą inni producenci szkieł.

 2. mst pisze:

  Może i dołączą ale jest haczyk. Tam gdzie TV tam jest kasa więc ceny obiektywów mogą być zdecydowanie większe niż powinny.

 3. Koloradka pisze:

  To są inne obiektywy do profesjonalnego video niż amatorskiego foto.

  Im więcej producentów micro43, nawet tych przemysłowych czy tych od profesjonalnego video, tym większy wolumen matryc projektowanych czy dostosowanych pod koło obrazowe micro43. To nowe technologie w takich matrycach, tańszy koszt na sztukę, opcje różnych dostawców i zachęta dla innych do wejścia w ten system. Ktoś matryce robi dla Blackmagica, ktoś będzie robił dla JVC, ktoś dla tych producentów sprzętu przemysłowego czy kamer do nadzoru, albo sprzętu naukowego. Plus matryce od Sony dla Olka, oraz Panasonica i mamy ileś tam technologii matryc w jednym systemie. Może ktoś rozwinie jakieś unikalne cechy, a te kupi (albo w formie gotowych matryc, albo patentów) producent aparatów dla ludu (czy to będzie Olek, czy Panasonic, a może zapowiadany Kodak?).

  Gdyby micro43 stało się standardem dla kamer monitoringu czy sprzętu przemysłowego, to poszłyby w R&D na ten system duże pieniądze. Nie wiem jaka to skala rynku w porównaniu do amatorskiego foto, ale w dobie mody na Wielkiego Brata pewnie rynek rośnie.

  Myślę że dla Olympusa i Panasonica, popularyzacja samego systemu (nawet niekoniecznie ich produktów) powinna być priorytetem. Każdy zachęcony do współpracy producent to wartość dodana.

 4. Adam pisze:

  Jak jest już gh4 to kamery nie potrzeba :)

napisz komentarz

Treść