Nowy Samyang 12 mm f/2,0 NCS CS!

Samyang 12 mm f/2,0 NCS CS to już kolejny – po pokazanym kilka miesięcy temu Samyangu 10 mm f/2,8 – zaprezentowany w ostatnim czasie stałoogniskowy obiektyw koreańskiego producenta, który przeznaczony jest dla aparatów z matrycą APS-C i Cztery Trzecie.

Samyang_12mm_F2.0_NCS_CS_1000px_1

Tym razem jednak można mówić o pewnym rozczarowaniu. Samyang mocno podgrzewał atmosferę, zapowiadał coś niezwykłego, niespotykanego, więc internauci poszli tym tropem i… spodziewali się pierwszego obiektywu firmy z autofokusem. A tymczasem dostaliśmy kolejny stałoogniskowy obiektyw, rzeczywiście ciekawy, ale w gruncie rzeczy podobny do wcześniejszych premier tej firmy. Do tego doszedł jeszcze jeden obiektyw filmowy (8 mm T3,1), ale bez mocowania Mikro Cztery Trzecie. Innymi słowy – premiera oczywiście ważna, ale nie jakaś gigantyczna czy wstrząsająca.

Samyang_12mm_F2.0_NCS_CS_1000px_3

Żadnego autofokusu się nie doczekaliśmy.
Jak zwykle na bagnecie obiektywu nie pojawiły się żadne styki…

Co ciekawe, Samyang określa nowy obiektyw jako „najbardziej zaawansowany technologicznie” ze wszystkich swoich dotychczasowych konstrukcji. Rzeczywiście znajdziemy w nim m.in. soczewki wykonane ze szkła ED o niskiej dyspersji oraz soczewki o asferycznym kształcie (w tym jedna określona jako „asferyczna hybrydowa”, H-ASP).

Bez nazwy-1 kopia

Litery NCS w nazwie obiektywu to natomiast jednoznaczna informacja o zastosowaniu najnowocześniejszych powłok antyodblaskowych, wykonanych w technice nanokrystalicznej.

Samyang_12mm_F2.0_NCS_CS_1000px_2

Samyang reklamuje nowy obiektyw jako idealny do fotografii krajobrazowej, ale również architektury, wnętrzarstwa czy astrofotografii. Imponująco duża osłona przeciwodblaskowa jest zdejmowana.

Samyang_12mm_F2.0_NCS_CS_1000px_4

Dokładne dane techniczne:

 • nazwa: Samyang 12 mm f/2,0 NCS CS
 • ogniskowa rzeczywista: 12 mm
 • ogniskowa efektywna: 24 mm
 • kąt widzenia obiektywu: 83° (dla Mikro Cztery Trzecie)
 • zakres otworów przysłony: f/2,0–22
 • liczba listków przysłony: 6
 • budowa (elementy/grupy): 12 / 10
  (w tym 2 soczewki asferyczne i 3 soczewki ze szkła ED o niskiej dyspersji)
 • stabilizacja optyczna: brak
 • ustawianie ostrości: ręczne
 • minimalna odległość ustawiania ostrości: 20 cm
 • maksymalne powiększenie: b.d.
 • maksymalna skala odwzorowania: b.d.
 • główny materiał korpusu: b.d.
 • bagnet: metalowy
 • uszczelnienia: nie
 • średnica mocowania filtra: 67 mm
 • pokrycie koła obrazowego: format APS-C
 • wymiary: 72,5 mm (średnica) × 57,9 mm (długość)
 • waga: 255 g (Mikro Cztery Trzecie)
 • dostępne mocowania: Mikro Cztery Trzecie, Cztery Trzecie,
  Canon M, Fujifilm X, Samsung NX, Sony E
 • gwarancja: 3 lata
 • cena sugerowana w Polsce: b.d.

Oprócz tego warto też wspomnieć, że dwa inne stałoogniskowe obiektywy Samyanga otrzymały wersje z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie. Są to:

samyang_24mm

Samyang 24 mm f/1,4 ED AS IF UMC

oraz

samyang_35mm

Samyang 35 mm f/1,4 AS UMC

I jeszcze jedna ważna informacja:  Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS wszedł już do sprzedaży w Polsce!
Jego oficjalna cena to 1599 zł.

Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS

Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS

Czyli w sumie można powiedzieć, że Mikro Cztery Trzecie na różne sposoby wzbogaciło się dziś o cztery obiektywy Samyanga. Nieźle 😉

Źródełko: Samyang.pl

The following two tabs change content below.

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

8 komentarzy na temat “Nowy Samyang 12 mm f/2,0 NCS CS!”

 1. mst pisze:

  W przypadku 12/2 brak AF jakoś zniosę choć w zwyczaju narzekam na takie braki. Do video jak znalazł. Teraz portfel będę miał grubszy bo już prawie kupiłem Olka 12 :)

 2. padys pisze:

  Mam pytanie, może głupie… Jak ustawia się ostrość takimi obiektywami?

  Mam Olypmusa E-P1. Jeśli chcę zrobić zdjęcie przy użyciu starych obiektywów „od Zenita”, to muszę: przestawić tryb podglądu na lupkę, przycisnąć przycisk powiększenia, ustawić ostrość, nacisnąć przycisk wyłączenia lupki, ustawić kadr… i JUŻ mogę wcisnąć przycisk migawki… Oczywiście jeśli obiekt na który ustawiałem ostrość w tzw. międzyczasie nie umknął!

  W przypadku innych obiektywów m43, mających „styki”, ręczne ustawianie ostrości jest do przełknięcia – kręcę obiektywem, automatycznie włącza mi się powiększenie (lupka) i po pewnym czasie znika – wówczas mogę skadrować obraz. Prawdę mówiąc wolałbym, żeby powiększenie było wyłączane po lekkim wciśnięciu spustu migawki, ale widać konstruktorzy nie wpadli na taki pomysł.

  Używając obiektywów Samyanga, który nie posiada styków, mamy „powrót do przeszłości” – czyli muszę wykonać procedurę dla obiektywów „od Zenita”!

  Czy w nowszych PENach i innych aparatach m43 procedura precyzyjnego ustawiania ostrości będzie taka sama?

  Może modne jest „slow-photography” i cięcie kosztów produkcji, ale wprowadzenie styków pozwalających na automatyczne włączanie lupki (i od razu zapis w EXIF danych obiektywu – darmowa reklama), nie byłoby chyba ekstrawagancją i nie zwiększyłoby znacząco kosztów produkcji?

  • Tomek pisze:

   Brak jakichkolwiek styków powoduje, że takimi obiektywami ostrość ustawia się dokładnie tak, jak opisałeś. Lupka nie uruchamia się automatycznie, a różnica między starszymi a nowszymi modelami polega co najwyżej na tym, że lupka oferuje większy zakres powiększeń.
   Jeśli chodzi o Samyanga, mogę zrozumieć brak styków, bo ta firma robi obiektywy dla bardzo różnych mocowań bagnetowych, więc wejście choćby częściowo w elektronikę to masa komplikacji. Natomiast boli mnie, że drogie obiektywy Voigtlandera, robione na dodatek tylko dla Mikro Cztery Trzecie, takich styków nie mają.

   • padys pisze:

    A czy obecne w nowszych Olympusach „focus peaking” jest użyteczne? W przypadku tak szerokokątnego Samyanga da się w miarę precyzyjnie ustawić ostrość?

    • banc pisze:

     W E-M1 “focus peaking” działa całkiem dobrze. Problem w tym, że w kadrze masz zazwyczaj więszość obiektów wystarczająco ostrych (przy ogniskowych 10-12mm) i robi się pewien miszmasz. Wymaga to przyzwyczajenia.

 3. Adam Delor pisze:

  Ufff dobrze, że się nie zapożyczyłem na 12 mm olka, Samyang 12 mm do filmowania będzie jak znalazł.

 4. zimoch pisze:

  Jest już 12mm w sprzedaży?

 5. mst pisze:

  W sprzedaży jeszcze nie ma ale pewnie niebawem się ukaże :)

napisz komentarz

Treść