JVC: dwie kamery z aktywnym bagnetem Mikro Cztery Trzecie!

Filmowa „odnoga” systemu Mikro Cztery Trzecie nabiera coraz większego rozpędu! Oby tylko nie odbyło się to kosztem odnogi fotograficznej 😉 Tak naprawdę sądzę jednak, że skorzystamy na tym wszyscy – nawet ci użytkownicy, którzy używają produktów Mikro Cztery Trzecie tylko i wyłącznie do wykonywania zdjęć.

Ale do rzeczy! 😉

Na trwających obecnie targach NAB 2014 JVC Kenwood pokazało nie jedną – jak się spodziewaliśmy – ale aż dwie nowe kamery z aktywnym mocowaniem Mikro Cztery Trzecie (a więc przenoszącym komunikację elektroniczną)! Obie rejestrują obraz wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K (nawet 60p, kodek prawdopodobnie H.264) i wyposażone są w matrycę typu Super 35 o rozdzielczości 10,8 mln pikseli, a dane zapisywane są na kartach pamięci typu SDHC i SDXC.

jvc (2)

JVC GY-LSX2 (zdjęcie ze strony dvinfo.net)

jvc (3)
JVC GY-LSX2 (zdjęcie ze strony dvinfo.net)

JVC GY-LSX2 to poręczna kamera, która… wygląda właśnie jak kamera 😉 To podstawowa różnica w stosunku do urządzenia JVC GW-SPLS1, składającego się z dwóch modułów – nagrywającego (oczywiście znów z aktywnym mocowaniem Mikro Cztery Trzecie) i rejestrującego (z monitorem 7-calowym).

jvc (1)
JVC GW-SPLS1 (zdjęcie ze strony dvinfo.net)

jvc (4)

JVC GW-SPLS1 (zdjęcie ze strony dvinfo.net)

Do tego dochodzi jeszcze urządzenie o nazwie GW-GBLS1, bazujące na GW-SPLS1, ale doposażone w system automatycznych sterowników położenia i ustawień kamery. Czyli… idealne rozwiązanie chociażby w przypadku nagrywania materiału wideo z powietrza, za pomocą drona.

I jeszcze ciekawy film zrealizowany przez Newshootera, z którego można się między innymi dowiedzieć, że JVC współpracowało przy tworzeniu nowych kamer z… Olympusem:

 

Nieco danych technicznych matrycy 4K Super 35:

 • rozdzielczość: 4420×2444 piksele (niemal 11 mln pikseli)
 • pojedynczy piksel: 5,2×5,2 μm
 • 4K do 60p
 • Full HD do 240p

I ostatnia uwaga – podane dane nie są jeszcze w pełni oficjalne, mogą pojawić się jakieś drobne zmiany.

No i teraz poważne pytanie do Was:

Czy nie obawiacie się, że Mikro Cztery Trzecie robi się trochę za bardzo filmowe?

Źródełko: dvinfo.net

The following two tabs change content below.

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

4 komentarzy na temat “JVC: dwie kamery z aktywnym bagnetem Mikro Cztery Trzecie!”

 1. Adam Delor pisze:

  Ja się nie obawiam, a wręcz przeciwnie – cieszę się ! Fotografia to dla mnie pewien etap po drodze do ruchomego obrazu.

  • Tomek pisze:

   Ja tam wolę obrazki nieruchome 😉 Ale sądzę, że na tym filmowym rozwoju Mikro Cztery Trzecie skorzysta cały system.

 2. takie sobie pytanie pisze:

  Trochę za profesjonalne te urządzenia. Tj. dobrze że są profesjonalne, ale przydałoby się też coś dla ludu za cenę turystycznej kamerki dla amatora. Coś do kręcenia imienin cioci, występu dziecka w przedszkolu i migawek z wakacji. Coś, z czego pojedyncze klatki filmu będą jakości zdjęć z bezlusterkowca/lustrzanki (OK, w rozdzielczości 4K, ale taka wystarczy do oglądania na monitorze, telewizorze czy wydrukowania zdjęć w typowych albumowych formatach). Są w marketach poręczne camcordery JVC, niech więc popełni takie z bagnetem micro43. Na razie te prezentowane sprzęty są dla mnie trochę abstrakcyjne, bo nie jestem zawodowym filmowcem. Dla masowego klienta taka nieduża kamera (nie większa od lustrzanki), z matrycą super35 i bagnetem micro43 (plus nieduże obiektywy) mogłaby zastąpić nawet aparat.

  Kto produkuje matryce do tego?

 3. Czekaliśmy i czekaliśmy, ja słyszałem o tym już przeszło 2lata temu i wyszło…. czyli czasem plotki stają się faktami :)

napisz komentarz

Treść