Olympus 25 mm, 14–42 mm EZ i automatyczny dekielek – pierwsze wrażenia!

Każdy z tym dwóch obiektywów zrobił na mnie świetne wrażenie, ale warto docenić też drobiazg w postaci automatycznego dekielka 😉

 

M. Zuiko Digital 25 mm f/1,8

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sądziłem, że będzie taki sam, jak 45 mm f/1,8, czyli nieco bardziej „plastikowy” od obiektywów 12 mm f/2,0 i 17 mm f/1,8. I przeżyłem zaskoczenie, bo 25 mm f/1,8 ma wykonaną z metalu większą część korpusu, przez co sprawia wrażenie solidniejszego (i cięższego). Drugim zaskoczeniem był napis „Made in Japan” na bagnecie – no to już wiemy, skąd ta trochę wyższa cena… Obiektyw ma w chwili debiutu kosztować ok. 1800 zł, więc realnie, po kilku miesiącach, będzie to pewnie 1400–1500 zł.

Tak jak i inne obiektywy tego typu, M. Zuiko Digital 25 mm f/1,8 wyposażony jest w szerokie, pojedyncze pokrętło regulacji ostrości, które nie ma mechanicznego połączenia z soczewkami. Czyli możemy nim kręcić, ile dusza zapragnie, bez jakiegokolwiek efektu – chyba że przełączymy aparat w tryb ręcznej regulacji ostrości (MF).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeszcze trzy spostrzeżenia. Ostrość ustawiana jest szybko i cicho, ale jeśli miałbym jakoś szeregować tę szybkość, to ustawiłbym ten obiektyw w jednym rzędzie z 45 mm f/1,8. Są obiektywy Olympusa, które robią to sprawniej, ale różnice są na szczęście minimalne.

Obiektyw ma też na przedniej krawędzi wykonaną z tworzywa osłonę mocowania bagnetowego. Można do niego podłączyć osłonę przeciwodblaskową lub konwertery.

No i jest bardziej korpulentny, szerszy niż wiele innych obiektywów Olympusa – pod tym względem przypomina 17 mm f/1,8. Moim, dość dużym dłoniom, jak najbardziej taka większa średnica odpowiada.

The following two tabs change content below.
Strona 1 z 3123

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

8 komentarzy na temat “Olympus 25 mm, 14–42 mm EZ i automatyczny dekielek – pierwsze wrażenia!”

 1. Maciek pisze:

  Gdzie można ten dekielek dostać ?

  Pasuje do Panasa 12-32 ?

  • Tomek pisze:

   Myślę, że niebawem będzie normalnie w sprzedaży. Oczywiście jako sam dekielek, nie w komplecie z jakimiś obiektywami.

   Panasonic 12-32 mm – nie miałem możliwości sprawdzenia, ale sądzę (zaznaczam, że tylko sądzę) że będzie pasował idealnie.

   Oczywiście postaram się to sprawdzić przy najbliższej okazji.

 2. johnm pisze:

  New E-M5 firmware update to version 2.0 (Source: Olympus Japan). This firmware adds:
  •Small AF target (icon) was added to the AF target settings.
  •ISO LOW (100 equivalent) was expanded on the low sensitivity side.

  • Tomek pisze:

   Dzięki 😉 To prawda, jest nowa wersja E-M5 (z minimalnie zmienionym wyglądem, pokrętełkiem, obiciem), a równocześnie stara dostaje nowy firmware, który wszystko wyrównuje.

 3. em5? pisze:

  nowy Firmware – jak to jest? co prawda jest niby ISO LOW (100), ale przy ISO-Setup „gornej i dolnej granicy” mozna tylko do ISO 200 nastawic?

 4. Anneli pisze:

  Hi Tom, I saw a youtube clip from you about the lens cap.

  https://www.youtube.com/watch?v=rEgg5jCu95c

  GREAT music. Who is it?
  Please reply with an email :)

  cheers

napisz komentarz

Treść