Olympus OM-D E-M5 plus Panasonic Lumix G 3D

Wszyscy wiemy, że jedną z wyjątkowych zalet systemu Mikro Cztery Trzecie jest możliwość swobodnego podłączania obiektywów Olympus M. Zuiko Digital do korpusów Panasonica oraz odwrotnie, obiektywów Lumix G do korpusów bezlusterkowców Olympusa.

Z jednym wszak wyjątkiem – pierwszy i jedyny jak do tej pory obiektyw 3D zaprojektowany specjalnie dla bezlusterkowców, Panasonic Lumix G 12,5 mm f/12 3D, współpracuje wyłącznie z bezlusterkowcami tego producenta. Oczywiście można go mechanicznie podłączyć do dowolnego PEN-a Olympusa, ale taki zestaw po prostu nie działa. Wyglądało na to, że pod tym względem obaj producenci nie mogą się jakoś dogadać, i że tak to już pozostanie na wieki.

Ale pojawił się Olympus OM-D E-M5 😉

Ten aparat ma tyle ciekawych właściwości, tyle nowych zalet, że wielu osobom umknął ciekawy szczegół – dogadali się! OM-D E-M5 jest pierwszym bezlusterkowcem Olympusa, który bez problemu współpracuje z obiektywem Panasonica do zdjęć 3D!

Kiedy podłączymy ten obiektyw do E-M5, na ekranie pojawia się… ciemność, a także lapidarna informacja: „Proszę ustawić w trybie SCN 3D”. Przekręcamy zatem koło wyboru trybów pracy na pozycję SCN (Programy tematyczne), odnajdujemy program zdjęć 3D (na samiusieńkim końcu), włączamy i… działa!  Na ekranie widać już normalnie obraz (o proporcjach 16:9), możemy wybrać kadr i wykonać zdjęcie. Co ciekawe, według moich obserwacji nadal działa stabilizacja matrycy, czyli mamy w tym momencie pierwszy na świecie obiektyw 3D ze stabilizacją 😉

Żeby nie być gołosłownym, za chwilę przykładowa fota. Warto zaznaczyć, że aparat zapisuje zawsze tak naprawdę dwa zdjęcia, jedno 2D, a drugie 3D. To pierwsze w postaci pliku JPEG, drugie jako plik MPO. Oba w rozdzielczości 1824×1024 piksele.
Z góry przepraszam na naprędce wybrany, przypadkowy motyw, przy najbliższej okazji wykonam E-M5 więcej zdjęć 3D.

Podgląd 2D:

 

Zdjęcie 3D (przerobione na postać anaglifową):

 Kliknij na zdjęciu, jeśli chcesz obejrzeć obraz w pełnej rozdzielczości.

No i super! Cieszę się, że kompatybilność obiektywów w systemie Mikro Cztery Trzecie jest już – począwszy oczywiście od E-M5 – pełna. To dobrze rokuje na przyszłość 😉

The following two tabs change content below.

Inne wpisy, które mogą cię zainteresować:

brak komentarzy na temat “Olympus OM-D E-M5 plus Panasonic Lumix G 3D”

napisz komentarz

Treść